Login Register
 °

Cornwall county scene sport March 19

By Cornish Guardian  |  Posted: March 19, 2014

  • TABLE TENNIS: Mid Cornwall Table Tennis League Open Singles winner Kate Alken and runner-up Tim Bowler.

  • DOUBLE JOY: Winners of the Mid Cornwall Table Tennis Championships Open Doubles title St Austell's Danny Michelmore and Allan Brooks.

  • HAPPY BOYS: Junior Mid Cornwalll Table Tennis singles winner Lewis Stockley (right) and runner-up Caleb Hawken.

  • SWIMMING: Joseph Tibbitts from Launceston who was in brilliant form at the County Championships. See story left.

Comments (0)

Table tennis

ALKEN WINS A DING DONG BATTLE TO TAKE SINGLES:

Kate Alken won a ding dong battle in the Mid Cornwall Table Tennis League's annual championships final of the Open Singles, beating old rival Tim Bowler 4-11, 16-14, 13-11, 11-6, at Tregorrick Park, writes John Wood.

St Austell's Bowler started the final with his awesome forehand really on song, powering his way to take the first game 11-4.

But Alken, from Harlyn, fought back in a battle royale of non-stop all out attack and counter attack winning the second game 16-14. She then outfought Bowler to take the third 13-11, before going on to win the fourth 11-6 and the trophy.

In the semis, Alken beat St Austell's Allan Brooks 11-5, 7-11, 11-8, 11-8, whilst Bowler out played Liskeard's Colin Jago, 11-9, 11-9, 11-1.

However, Bowler did get his revenge over Alken when he defeated her in the Veterans' final, 1-11, 4-11, 11-8, 13-11, 12-10.

It was a strange final, with Bowler looking dead and buried after the first two games, then winning the next two, but once again trailing Alken 8-4 before his vital weapon, his big forehand drive, got working again, going on to win 12-10.

In the semis, Bowler had beaten St.Austell's Danny Michelmore 9-11, 11-1, 7-11, 11-9,12-10, while Alken defeated Chris Baverstock 9-11, 5-11, 12-10, 11-9, 11-5.

Winner of the Open Singles Consolation Singles final was Martin Adams, who defeated Danny Michelmore 11-9, 11-9, 6-11, 11-8.

This year's Junior Singles champion is St Austell's Lewis Stockley, who beat his Poltair Schoolmate Caleb Hawkin in the final 11-7, 11-4, 5-11, 11-4.

Winners of the Open Doubles trophy were St Austell's Allan Brooks and Danny Michelmore, following their win over Liskeard's Colin Jago and Ian Oxenham, 11-9, 11-3, 7-11, 11-4, in the final.

Brooks tasted another victory, when he partnered Stockley to take the trophy, beating Bowler and Hawkin, 11-7, 5-11, 11-8, 9-11, 11-9.

Equestrian

ARENA LOOKING FOR CORNISH ENTRIES:

Bicton Arena is pushing its National Schools Equestrian Association's qualifiers to a wider area in a bid to encourage more schools from Cornwall to venture east and take part in the prestigious competitions.

The venue recently held a Devon and Cornwall show jumping qualifier, but Britain's western most county was unrepresented at the competition.

Arena manager Helen West said: "It's such a shame that schools from Cornwall don't take part as they are hugely competitive events and a huge string to any school's bow if they manage to qualify.

"They are also a lot of fun, with teams bringing an entourage of parents and helpers who cheer from the sidelines."

The NSEA promotes and encourages the participation in and recognition of equestrian sport within schools in Great Britain and is the recognised body for equestrianism in schools throughout the UK.

Many famous people have competed in the inter-schools qualifiers including BBC TV and Channel 4 presenter Claire Balding, model Jodie Kidd, Olympic event rider Pippa Funnell and the Duchess of York, Sarah Ferguson.

The disciplines include dressage, show jumping, arena eventing, one day events, hunter trails and tetrathlons.

Twenty four teams took part in Bicton Arena's recent qualifier with Blundells winning both the 80cm and 90cm classes and qualifying for the County Championships on October 24 to 26 at Addington, Buckinghamshire.

There are further opportunities to take part in qualifiers at Bicton Arena on September 14 and October 5.

More equestrian on Page 81.

Swimming

LAUNCESTON YOUNGSTER IN RECORD-BREAKING FORM:

At the Cornwall County ASA Championships, held over two action packed weekends at Penzance and Bodmin earlier this month, Joseph Tibbetts, age 15, from Launceston achieved great success, becoming Top Junior Boy for Cornwall.

This included breaking eight Championship Records and winning 20 trophies and shields. More than 300 swimmers from all ages took part.

Joseph swims for Launceston Swimming Club (under John Rhodes) and Plymouth Leander (under Olympic coach Jon Rudd and his team).

Joseph would like to thank his family and friends for their support and Launceston College in accommodating some of his training.

Darts

CORNWALL SUPER LEAGUE:

Mount Charles (St Austell) were the biggest winners on the opening night of a new campaign in Men's Premier East when they inflicted an 11-0 whitewash on debutants Syd's Bar (Bodmin).

Matt Knowles was their form player and top scored with 21 throws of a ton or more.

Simon McClary (28.90) achieved the top average when steering Q Bar A (Bodmin) to a 9-2 victory at Treetops B (Week St Mary) while Lucky Kiss E (Bude) opened their account after winning 8-3 away at Callington Social Club.

Tregonissey Social Club (St Austell) were also making their debut in the top flight but finished up on the wrong end of a 9-2 scoreline away at Nanpean FC.

Bar Mez (Torpoint) returned from Bude with a 9-2 victory at the expense of Lucky Kiss A while Wadebridge CC, aided by a good performance from Neil Meneer (28.16) defeated Treetops A 7-4 for whom Sean Johns (26.84) gave a good showing.

Last season's Men's Premier West champions Queens Arms A (Constantine) suffered a setback to the defence of their title when they were edged out 6-5 by title rivals White Hart (Camborne).

Kernow Club (Truro) also won by the narrowest of margins when hosting The Tavern (Newquay) but the visitors had Chris Gill registering the highest average with an impressive 29.47.

Kevin Pascoe (26.90) and Ronnie Cook (26.84) caught the eye in Britannia Inn A's (Truro) 8-3 defeat of St Rumons (Redruth) while newcomers Green Room A (Redruth) began their quest with a 7-4 victory over St Austell's Western Inn.

Steve McNally top scored with 18 ton plus throws but could not prevent his Newquay Rowing Club side from being edged out 6-5 at Albany RFC D (Redruth).

Short mat

COUNTY FINALS:

Over the weekend the finals of the main county championships were contested at Carnmoggas Indoor Bowling Club.

On Saturday morning, the singles was the first title to be decided. In the quarter finals Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) defeated Keith Matthews (Blisland) 14-6. John Worton (Ladock) was an 11-5 winner against Graham Ford (St Newlyn East). David Studden (Illogan) defeated Peter Hore (Holmans) 11-6. Dennis Shorthouse progressed with a bye.

In the semi-finals, Nigel Nicholls defeated John Worton 9-4 and Dennis Shorthouse was a 13-3 winner against David Studden. In the Final Nigel defeated Dennis 14-5.

Saturday afternoon saw the Fours decided. In the quarter finals an all Dobwalls match saw Robert Rawlings, Bill Sharp, Brenda Sleep & Max Burden defeat Graham Sleep, David Griffin, Martin Boraston & Derek Newton 17-1.

Robert James, Margaret Jenkin, Ray Jeffery & Nigel Nicholls (Newlyn Trinity) were 11-6 winners against Elise Daniell, Derek Elliott, Nicholas Truscott & Peter Hore (Holmans).

Kath Goodman, Tony Jago, Luke Jolly & Karen Watson (Treviscoe) were comfortable 21-3 winners against Joan Boddy, Meg Horrell & Ken Horrell (Withiel).

Clarence Stapleton, Jim Watson, Carol Ford & Graham Ford (St Newlyn East) edged a tight game against Dennis Shorthouse, Heidi Kerr, Richard Kerr & Neil Gribble (Landrake).

In the semi finals, Nigel Nicholls defeated Max Burden 9-7 and Karen Watson needed an extra end to defeat Graham Ford 12-8. In the final a score of four on the six end proved decisive for Karen Watson in an otherwise tight game going on to win 8-6 against Nigel Nicholls.

On Sunday morning attention turned to the Pairs.

In the quarter finals Brenda Sleep & Max Burden (Dobwalls) defeated Meg & Ken Horrell (Withiel) 9-8. Dennis Shorthouse & Gary Davey (Landrake) were 14-10 winners against David Foulds & Don Falck (Marazion). Elise Daniell & Peter Hore (Holmans) were comfortable 16-4 winners against Roy Sumner & David Balow (Marazion).

Kath Goodman & Karen Watson (Treviscoe) defeated Martin Boraston & Derek Newton (Dobwalls) 13-6.

Both semi finals required an extra end with Brenda Sleep & Max Burden defeating Dennis Shorthouse & Gary Davey 11-10 and Kath Goodman & Karen Watson winning 9-7 against Elise Daniell and Peter Hore. The final also went to an extra end with Brenda Sleep & Max Burden taking the title with a 10-9 win against Kath Goodman & Karen Watson.

The final title to be decided was the Triples on Sunday afternoon.

In the quarter finals Joe Coups, Linda Martin & Gerald Fisher (Illogan) defeated Paul Spencer, Ruth Newbury & Derek Swaby (Wadebridge) 14-3. Janet Carter, Brian Crank & David Topliffe (St Minver) won 9-8 against Dennis Shorthouse, Gillian Cawrse & Neil Gribble (Landrake). Bill Sharp, Brenda Sleep & Max Burden (Dobwalls) were comfortable 12-4 winners against Diane Williams, Martin Williams & Mark Payne (Penlee). Elise Daniell, Nicholas Truscott & Peter Hore (Holmans) defeated Sam Groves, Gordon & Jenny Smith (Treviscoe) 11-4.

In the semi finals, a score of five on the penultimate end saw Gerald Fisher take the lead for the first time in the game to win 13-8 against David Topliffe. Peter Hore established an early lead against Max Burden going on to win 9-7.

The final between Peter Hore and Gerald Fisher only a couple of shots separate the teams and them level going into the last end in which Fisher made two shots with his final bowl to win 9-7.

On Saturday, Elise Daniell, Gillian Cawrse, Nigel Nicholls and Peter Hore travel to Northampton for the National Mixed Fours competition. On Sunday the Bebbington Cup competition will be contested by the four area league winners, Newlyn Trinity Jowsters, Lostwithiel, Tintagel and Landrake at Carnmoggas,

Football

SUCCESS FOR ST PETROC'S SCHOOL IN TOURNAMENT:

St Petroc's Primary School at Bodmin are one step away from the national final of a competition headed up by Wolrd Cup winner Zinedine Zidane.

The school have reached the regional finals of the Danone Nations Cup, the world's biggest football tournament for 10-12 year olds.

St Petroc's successfully progressed from the county knockout rounds of the tournament and will now compete in the regional finals of the tournament, which are being held in March.

Some 2.5m children worldwide take part in the competition each year, with 3,000 schools competing in the English leg run by the English Schools' Football Association.

The South West regional finals take place on Saturday March 29 at Wise Campus, South Gloucestershire & Stroud College. St Petroc's Primary School will complete against nine other schools from across the South West in a bid to reach the national final that will be held at a top FA venue.

Read more from Cornish Guardian

Do you have something to say? Leave your comment here...

max 4000 characters

YOUR COMMENTS AWAITING MODERATION

 
 
 

MORE NEWS HEADLINES